Przejdź do głównej zawartości

Jestem magistrem + plany na przyszłość

Właściwie to uzyskałem tytuł magistra już kilkanaście dni temu (5 listopada), ale jakoś nie miałem weny, aby się tym pochwalić. A chwalić się przecież trzeba dla dobra całej polskiej społeczności. W końcu mogę więc napisać, że jestem... zwycięzcą. Choć tak naprawdę ukończenie studiów magisterskich traktuję jako realizację planu B i pozbycie się kolejnego kłopotu z głowy.

Gdybym miał decydować jeszcze raz, to pewnie nie poszedłbym na studia ekonomiczne, gdyż w większości nie uważam tej wiedzy za praktyczną i w mojej opinii nie potrzeba tracić 5 lat, aby opanować przydatne informacje. Ekonomia to nauka humanistyczna z elementami ścisłymi. Zamiast niej wybrałbym pewnie informatykę, idąc dodatkowo na jakieś studia podyplomowe z zarządzania.

Plany na przyszłość? Na razie robię sobie rok przerwy od nauki, która trwała przecież 17 lat - licząc od pójścia do 1. klasy szkoły podstawowej. Jestem bardziej praktykiem niż teoretykiem i zobaczymy czy zatęsknię za wkuwaniem wiedzy.

A za rok rozważam:
  • studia podyplomowe z wyceny nieruchomości lub
  • zaoczne studia inżynierskie z informatyki lub
  • kolejne podejście do egzaminu na maklera papierów wartościowych (jeśli nie zostanie zniesiony) lub
  • doktorat z ekonomii (najmniejsze prawdopodobieństwo).
Co pokaże życie - zobaczymy. Jakieś pomysły na ciekawe studia, egzaminy, papierki itd.?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n