Kredyty konsolidacyjne – rodzaje i zalety (artykuł sponsorowany)

Wiele osób spłaca obecnie po kilka kredytów jednocześnie. Są to zwykle: kredyt na mieszkanie, na samochód oraz pomniejsze kredyty gotówkowe lub związane z zakupem sprzętu AGD i RTV na raty – komputera, lodówki, pralki lub telewizora. Wtedy konieczne jest pilnowanie kilku różnych terminów spłat w różnych bankach, co z pewnością jest uciążliwe.

Rozwiązaniem, które warto w takiej sytuacji rozważyć, jest kredyt konsolidacyjny. Jego głównym przeznaczeniem jest spłata innych finansowych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacji podlega szeroka gama finansowych produktów kredytowych, dlatego też za jej pomocą można spłacić debet, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt odnawialny, pożyczkę lub kredyt gotówkowy, a nawet hipoteczny.

Zdecydowanie największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość scalenia kilku kredytów w jeden długoterminowy. W rezultacie nie trzeba już panować nad różnymi terminami spłat w różnych bankach. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu spłaca się tylko jedną ratę. Ponadto okres kredytowania jest dłuższy, a oprocentowanie często niższe.

Banki oferują dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego: hipoteczny i gotówkowy. Pierwszy z nich - kredyt konsolidacyjny hipoteczny - udzielany jest na większe kwoty oraz na dłuższy okres niż gotówkowy. Również oprocentowanie jest niższe. Konieczne jest natomiast zabezpieczenie w postaci hipoteki posiadanej przez kredytobiorcę nieruchomości. I to właśnie dzięki niemu warunki są korzystniejsze.

Drugi rodzaj – kredyt konsolidacyjny gotówkowy – można otrzymać na krótszy okres i na niższe kwoty niż w przypadku hipotecznego. Oprocentowanie, jak i wszelkie inne koszty związane z kredytem, są wtedy wyższe. Nie jest wymagane zabezpieczenie, więc i warunki kredytu są mniej korzystne.

Nie możemy jednak zapomnieć, że warunki, na jakich przyznawany jest kredyt konsolidacyjny, zależne są od banku i naszej zdolności kredytowej. Podczas gdy jeden banku udzieli kredytu na maksymalnie 20 lat, inny oferuje 30-letni okres kredytowania. Możliwy jest kredyt w polskich złotych lub w walucie obcej, stopa procentowa może być stała lub zmienna, a raty stałe lub malejące.

Tekst sporządzony we współpracy z Deutsche Bank

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll