Przejdź do głównej zawartości

Nieudany debiut spółki Energa

Po bardzo udanym debiucie PKP Cargo, gdzie zarobiłem ponad 1600 zł, myślałem, że IPO Energi będzie co najmniej zadowalające z zyskiem około 5%. W związku z tym wraz z dziewczyną nabyliśmy po maksymalnym limicie 452 akcji, czyli łącznie 904 sztuki.

Tymczasem (zgodnie z zasadą losu: bierzesz mało - zarabiasz, bierzesz dużo - tracisz) kurs spadł na otwarciu o 0,29%, szybko zanurkował i utrzymuje się w okolicach -3% do -4%. No cóż, jest to z pewnością zaskoczenie i nie pamiętam tak nieudanego debiutu akcji spółki Skarbu Państwa. Coś czuję, że po takim numerze trudno będzie namówić akcjonariat obywatelski do kolejnych prywatyzacji.

Także akcje sprzedane, strata wzięta - łącznie z prowizjami około 600 zł. Tym samym zysk z debiutów w tym roku zmniejszył się do 1000 zł. Wszystkie moje transakcje giełdowe można zobaczyć tutaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n