Przejdź do głównej zawartości

Zawiść

Jedna z zasad drogi do bogactwa uczy, aby jak najczęściej zadawać się z ludźmi sukcesu, którym udało się w życiu i którzy są pod wieloma względami lepsi od nas - trzeba to sobie szczerze powiedzieć. Dzięki temu możemy nie tylko od tych osób nauczyć się wielu rzeczy, nabyć odpowiednie nawyki, ale także zmotywować się do działania. To bowiem dzięki motywacji mamy postęp technologiczny, gdy ludziom chce się pracować i rozwijać. Stąd też przewaga ustroju kapitalistycznego nad socjalistycznym, który demotywuje jednostkę do działania i w konsekwencji prowadzi do niższego wzrostu gospodarczego.

Lubię zadawać się z osobami z większymi osiągnięciami ode mnie, choć często łapię się na poczuciu zazdrości czy zawiści. Ale potrafię to kontrolować, gdyż wiem, że zawiść w niczym mi nie pomoże, a wręcz przeciwnie.

Jednak na przykładzie własnego bliższego lub dalszego otoczenia mogę stwierdzić, że zawiść potrafi wiele. Obecnie mam dobrze płatną pracę i powodzi mi się w życiu całkiem nieźle, co widocznie uraziło kilku moich dawnych dobrych znajomych, bo definitywnie straciłem z nimi kontakt. Niektórych zazdrość motywuje, a innych skłania do ucieczki. No cóż, każdy jest kowalem własnego losu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n