Przejdź do głównej zawartości

Jak tanio imprezować?

Notka na wesoło. Na pewno niejeden z nas po udanej imprezie zagląda do portfela i łapie się za głowę. Niestety - dobra zabawa często sporo kosztuje. Przekonują się o tym szczególnie studenci, którzy po drogiej zabawie muszą trwać na chińskich zupkach do końca miesiąca. Jak zaoszczędzić, dobrze się przy tym bawiąc? I czy w ogóle da się dobrze bawić bez pieniędzy? Oto kilka pomysłów, w tym trochę hardkorowych. Nie powiem, które z nich osobiście stosuję w praktyce ;)

1. Jeśli mamy wybór między imprezą w czyimś mieszkaniu albo wyjściem do pubu, tańszym będzie rozwiązanie pierwsze. Wypada przyjść z alkoholem, bo raz - alkohol kupiony w sklepie jest zdecydowanie tańszy od kupionego w klubie, a dwa - to, że kupiliśmy jedną wódkę, nie oznacza, że nie możemy napić się więcej. Poza tym zawsze znajdzie się dobry Samarytanin, który coś zafunduje.

2. Gdy "domówka" odpada, to może warto pomyśleć o jakimś "before party" przed wyjściem do klubu/pubu? Spokojnie można napić się tańszego alkoholu ze sklepu, a następnie udać się na właściwą imprezę.

3. Jeżeli kupujemy piwo tylko po to, aby się upić - bierzmy najtańsze. Po kilku spożytych w smaku niczym się nie różnią od droższych, a w kieszeni zostanie nam więcej pieniędzy.

4. Warto też zastanowić się nad kupnem taniego wina, które może w smaku nie jest najlepsze, ale szybko przynosi efekty. Poza tym zawsze przysługuje nam zwrot kaucji za butelkę, a pieniądze te możemy przeznaczyć na kolejny alkohol.

5. Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu w parku, nie warto ryzykować mandatu. Natomiast jeśli mamy w okolicy lasek (poza obszarem zabudowanym), to spokojnie można napić się np. piwa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi, że "zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Reszta miejsc dozwolona.

6. Można też świetnie bawić się bez alkoholu.

7. Warto na imprezach zadłużać się u znajomych. Znajomi to nie bank, nie naliczają odsetek, także często zapominają. Jeśli przypomną o należności, z pokorą należy zwrócić dług, jeśli nie - trudno. Brzmi to zbyt okrutnie, ale wbrew pozorom nie tracimy wiarygodności.

8. Najskuteczniejszą metodą jest zabranie ze sobą tyle pieniędzy, ile jesteśmy w stanie wydać. Bez karty debetowej i z kupionymi biletami powrotnymi do domu. Wtedy bawimy się świetnie tylko za kasę, którą przy sobie mamy.

9. Warto zapoznać się z całą ustawą o wychowaniu w trzeźwości - przyda się w razie sporu z policjantami.

PS: Jest to lekko przeredagowany tekst mojego autorstwa z pewnego serwisu internetowego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n