Majątek netto - początek publikacji

Majątek netto (lub aktywa netto) jest różnicą między aktywami a pasywami. Jak już wielokrotnie pisałem, moim celem jest wolność do 2030 roku. Zamierzam ją osiągnąć dzięki systematycznemu powiększaniu majątku netto, który będzie generował coraz większe dochody pasywne. W tym wpisie zaprezentuję aktualny stan, omówię jego składowe, a każdego miesiąca będę publikował aktualizacje. Chcę tym samym pokazać, że da się dojść do rentierstwa dzięki regularnemu oszczędzaniu i inwestowaniu (nie tylko w instrumenty finansowe, ale też w siebie).

Na początku każdego miesiąca wyliczam nasz majątek netto za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Takie systematyczne zapisywanie wyników jest bardzo motywujące, dlatego polecam to robić zainteresowanym czytelnikom. I to nie muszą być skomplikowane wyliczenia, ja na przykład stosuję bardzo uproszczoną formę.

majątek netto205 226,32 zł%
gotówka204,52 zł0,10%
konta osobiste480,28 zł0,23%
konta oszczędn.8 983,91 zł4,29%
euro521,52 zł0,25%
srebro63,48 zł0,03%
kawalerka190 584,00 zł91,04%
należności8 500,00 zł4,06%
zobowiązania-4 111,39 zł-

Gotówka - czyli pieniądz w formie papierowej. Warto mieć wolną gotówkę na wypadek, gdyby miała miejsce awaria systemu w banku albo zepsułby się bankomat w okolicy. Dla mnie docelowo jest to kwota 500 zł.

Konta osobiste - tak zwane ROR-y, a więc rachunki rozliczeniowe. My wspólnie korzystamy z T-Mobile Usługi Bankowe ze względu na darmowe: prowadzenie konta, kartę debetową, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Ostatnio też skusiłem się na ROR w BNP Paribas Banku, bo był tablet do zgarnięcia.

Konta oszczędnościowe - oprocentowane rachunki, które są mniej elastyczne od kont osobistych, ale za to bardziej od lokat. Głównie używam kont w BGŻOptima oraz Meritum Banku, gdyż oferują jedne z najwyższych oprocentowań wśród rachunków oszczędnościowych na rynku.

Euro - 124,68 jednostek europejskiej waluty, głównie pozostałości po wakacjach. Przydadzą się przy następnym wyjeździe za granicę.

Srebro - wygrana kiedyś 1 uncja w konkursie. Nie wiem co z nią zrobić, więc sobie leży :)

Kawalerka - wartość rynkowa kupionego niedawno mieszkania. Wyceniam co miesiąc za pomocą serwisu szybko.pl, przy czym wynik pomniejszam o 10%.

Należności - w tym zawiera się wynagrodzenie za poprzedni miesiąc, a także parę innych rzeczy.

Zobowiązania - czyli długi. Na dzień 1 sierpnia była to składka do ZUS-u za poprzedni miesiąc oraz tworzone przeze mnie księgowe rezerwy na podatek dochodowy, gdyż na działalności rozliczam się kwartalnie.

I to tyle. Jak widać, naszym głównym aktywem jest mieszkanie. Oczywiście, w przyszłości będzie się to zmieniać, lecz nie ukrywam, że wolę nieruchomości (dochody z wynajmu i wzrostu wartości) czy akcje (dochody z dywidend i wzrostu wartości) od depozytów (dochody z odsetek).

0 komentarze:

Publikowanie komentarza