Przejdź do głównej zawartości

Dochód mobilny

Batibou Beach, Dominica

Od kilku lat co miesiąc wyliczam swój (a od niedawna nasz) majątek netto. Co jakiś czas aktualizuję też plan do wolności, w którym cel pozostaje ten sam (wolność do 2030 roku), natomiast środki prowadzące do tego celu lekko się zmieniają. Ale cały czas chodzi o to samo - zarabiać jak najwięcej, trzymać wydatki w ryzach, a nadwyżki inwestować (w siebie, nieruchomości itd.).

Ktoś kiedyś spytał mnie co rozumiem przez wolność finansową i jak ją zmierzyć. Odpisałem, że nie jestem w stanie tego zdefiniować liczbowo, bo trudno przewidzieć przyszłość. I dalej nie wiem jaki majątek netto musiałbym zgromadzić, aby ją osiągnąć. Majątek ten musi bowiem generować dochód - na tyle duży, aby pokrywał wydatki.

Chodzi konkretnie to, aby dochód mobilny przewyższał wydatki bieżące. Czyli o doprowadzenie do takiej sytuacji, w której nie trzeba pracować na etacie, aby móc się utrzymać.

Dochód mobilny to dochód niezależny od lokalizacji. Mogę siedzieć na plaży w Chorwacji i zarabiać pieniądze. Mogę podróżować po całym świecie lub nie wychodzić z domu, a dochód będzie pokrywał moje wydatki.

Na dochód mobilny składają się dochody kapitałowe oraz dochody internetowe.

Dochody kapitałowe to dodatnie przepływy pieniężne z kapitału, na przykład z wynajmu nieruchomości, zysków lub dywidend akcyjnych czy odsetek z depozytów bankowych. Są to dochody pasywne, właściwie niewymagające naszej pracy.

Dochody internetowe są, jak sama nazwa wskazuje, zyskami z działalności internetowej. Są to zarobki z najmu strony internetowej pod reklamy czy chociażby wypełnianie ankiet. Tu trzeba wysiłku, ale praca ta nie wiąże się z przywiązaniem do jednego miejsca.

Wydatki bieżące to wydatki związane z utrzymaniem, czyli z wyżywieniem lub zamieszkaniem. U nas wydatki te kształtują się obecnie na poziomie 2100 zł miesięcznie. Gdyby dochód mobilny przewyższył tę kwotę, byłbym dziś człowiekiem wolnym finansowo. Dlatego ku lepszej motywacji od następnego miesiąca wraz ze stanem majątku netto będę publikować wysokość dochodu mobilnego. Wraz ze wzmianką o postępach w samodzielnej nauce projektowania stron internetowych, którą zacząłem dziś.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n