Przejdź do głównej zawartości

Jak przeprowadzać cięcia budżetowe, aby minimalizować protesty grup uprzywilejowanych

Luźne świąteczne przemyślenia o tematyce gospodarczej.

Economy is Doing Well

Mówi się, że przeprowadzanie reform polegających na cięciu wydatków publicznych jest niepopularne, i partia, która się tego podejmuje, skazana jest na spadek poparcia w sondażach. Dla mnie jest to dziwne, bo zabranie przywilejów wybranym grupom społecznym oznacza korzyści dla wszystkich pozostałych. Odebranie przywilejów górniczych oznacza obniżkę podatków dla wszystkich. A nawet jeżeli rząd nie zdecyduje się na redukcję danin, to przecież spadnie deficyt budżetowy, który prawie w całości jest finansowany z naszych podatków.

Ludzie muszą poczuć, że reformy przynoszą im wymierne korzyści. Dlatego moja propozycja jest taka: połowę oszczędności z przeprowadzanych cięć budżetowych przeznaczać na obniżkę danin publicznych (chociażby w postaci wyższej kwoty wolnej od podatku, co najbardziej odczują biedni), a drugą połowę kierować na spłatę deficytu budżetowego.

Przy tym prowadzić skuteczną kampanię informacyjną, rozliczać publicznie (na przykład na stronie internetowej rządu) wszystkie reformy i zachęcać do antyprotestów do demonstracji uprzywilejowanych grup społecznych.

Niech wszyscy odczują na własnej kieszeni, że reformy są korzystne w skali makro i mikro.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n