Przejdź do głównej zawartości

Majątek netto - grudzień 2014

W listopadzie nasz majątek netto powiększył się o 7 584,15 zł, czyli o 3,36%. Głównie dzięki wynagrodzeniom z pracy, natomiast w małym stopniu był to efekt wzrostu rynkowej ceny kawalerki, wpływów z odsetek bankowych oraz dochodów internetowych.

majątek netto 233 569,93 zł %
gotówka 205,64 zł 0,09%
konta osobiste 3,10 zł 0,00%
konta oszczędnościowe 8 971,33 zł 3,82%
lokaty 25 000,00 zł 10,66%
euro 730,33 zł 0,31%
srebro 51,92 zł 0,02%
kawalerka 191 061,00 zł 81,45%
należności 8 540,00 zł 3,64%
zobowiązania -993,39 zł -

Według moich wyliczeń zostanę milionerem za 9 lat przy założeniu, że miesięczne nadwyżki wynoszą 6000 zł, a oprocentowanie to 2% netto.

W jednym z wpisów obiecałem wyliczanie i publikację dochodu mobilnego, jednakże rozmyśliłem się ze względu na czasochłonność tego przedsięwzięcia. Zresztą nie ma czego jeszcze wyliczać, bo dochód ten jest mizerny.

I jeszcze jedno: jest to ostatnia regularna publikacja z wyliczaniem majątku netto. Od czasu do czasu będą pojawiać się tego typu wpisy, kiedy osiągnę jakiś ważny poziom (na przykład gdy zostanę ćwierćmilionerem). Natomiast comiesięczne publikacje odchodzą w niepamięć. Podobno pieniądze lubią ciszę i nie chcę odczuwać zbędnej presji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n