Przejdź do głównej zawartości

Zysk alternatywny kupna mieszkania za gotówkę

Luźne przemyślenia z cyklu "co widać i czego nie widać". Po co ten wpis? Sam nie wiem.

nightly flat

Pół roku temu kupiliśmy kawalerkę za gotówkę w cenie 185000 złotych. Koszty dodatkowe, związane z wizytą u notariusza (w tym podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz odświeżeniem mieszkania (pomalowanie ścian plus parę mebli), wyniosły nas do 8000 złotych. Łącznie zatem zapłaciliśmy 193000 złotych.

Dzięki zakupowi i przeprowadzce obecnie utrzymujemy się za 2000 zł miesięcznie, czyli o 500 zł mniej niż poprzednio. Czyli gdybyśmy chcieli mieszkać tu do końca życia, zysk alternatywny pokryłby kwotę zakupu kawalerki po 32 latach (193000 zł / 500 zł / 12 miesięcy).

Jednak takie wyliczenie może być mylące, gdyż poprzednio wynajmowaliśmy pokój. Gdybyśmy chcieli wynajmować identyczną kawalerkę, to łączne koszty najmu wyniosłyby o 1000 zł miesięcznie więcej niż teraz utrzymanie kawalerki. Czyli w tym przypadku mieszkanie spłaca się po 16 latach (193000 zł / 1000 zł / 12 miesięcy).

Idąc tym tropem dalej - kawalerkę można komuś wynająć i zarabiać dodatkowe 1200 zł netto miesięcznie. Ale nie wiem, jakie będą koszty utrzymania (opłaty za mieszkanie plus raty kredytu) w następnym, 2-pokojowym mieszkaniu, więc pomijam tu wyliczenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n