Przejdź do głównej zawartości

Drukowanie domówDrukarki 3D to najpewniej kolejne przełomowe odkrycie w dziejach ludzkości, które zrewolucjonizuje XXI wiek. Niedawno czytałem o drukowaniu sztucznych ludzkich organów albo broni, a teraz natknąłem się na artykuł o drukowaniu domów.

Wielka drukara 3D o wymiarach 6,6 m wysokości, 10 m szerokości i 40 metrów tworzy części, z których powstają budynki. Wszystkie materiały tworzy się z odpadów budowlanych i przemysłowych, a dom jest budowany w mniej niż 24 godziny. Dzięki procesowi drukowania powstaje o 30-60% mniej odpadów budowlanych, czas produkcji spada o 50-70%, a koszty pracownicze są niższe o 50-80%.

Po więcej szczegółów odsyłam do artykułu, tymczasem zastanawiające jest jak będzie wyglądał światowy rynek nieruchomości, jeżeli drukowanie domów przyjmie się. Spadną koszty budowlane, a w ślad za tym pójdą ceny mieszkań czy domów. Będzie można pójść do architekta, wybrać projekt, a nazajutrz dom będzie stał gotowy do wprowadzenia. Nie jestem budowlańcem, nie wiem czy jest to wykonalne, w polskich warunkach biurokratycznych zapewne nie. Ale pomarzyć można :)

Także moim zdaniem to nie demografia, wzrost stóp procentowych, dług publiczny czy inne problemy gospodarcze mogą doprowadzić do trwałego spadku cen mieszkań w Polsce, lecz właśnie postęp technologiczny. Dlatego coraz bardziej przychylam się do większej dywersyfikacji majątku, a nie tylko skupianiu się na nieruchomościach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n