Przejdź do głównej zawartości

Auto z fabryczną instalacją LPG - pomysł na oszczędny samochód

Bristol Blenheim 4 S

Średnia cena benzyny Pb 95 w Polsce obecnie wynosi 4,59 zł, natomiast przeciętna cena paliwa LPG to 1,84 zł. Jak nietrudno wyliczyć, gaz jest tańszy od benzyny niemal 2,5-krotnie. Trzeba jednak dodać, że spalanie gazu jest wyższe o około 20%. Można więc ostrożnie założyć, że jazda na paliwie gazowym jest ponad 2-krotnie tańsza niż na benzynie.

Zakładając, że spala się 10 litrów LPG na 100 km, podróż z Warszawy do Szczecina (566 km) będzie kosztować 104,14 zł. Nie wliczając opłat autostradowych - jazda samochodem na gaz jest bardziej opłacalna dla 2 osób niż przejazd pociągiem bez zniżek. W przypadku 3 osób podróż staje się warta uwagi nawet przy opłatach za przejazd autostradą.

W Internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów wyliczających opłacalność instalacji LPG w samochodzie. Jednak bardziej zainteresował mnie temat samochodów z fabryczną instalacją LPG, która jest objęta gwarancją producenta i jest w pełni zintegrowana z samochodem. Fabryczną instalację rozumiem jako montowaną w fabryce, w której powstało auto. Przed zakupem warto pytać gdzie dokonano instalacji.

W sieci jest sporo przykładów takich aut. Dla osób, którym nie opłaca się kupować używanych samochodów (własna firma) lub preferujących auta z salonu, samochód z fabryczną instalacją LPG to niezły pomysł na oszczędne podróżowanie.

I jeżeli kiedykolwiek zdecyduję się na kupno własnej bryki, najpewniej będzie to nowe auto na gaz wzięte w leasing operacyjny. Tak to dziś widzę, przyszłość zweryfikuje tę ideę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n