Auto z fabryczną instalacją LPG - pomysł na oszczędny samochód

Bristol Blenheim 4 S

Średnia cena benzyny Pb 95 w Polsce obecnie wynosi 4,59 zł, natomiast przeciętna cena paliwa LPG to 1,84 zł. Jak nietrudno wyliczyć, gaz jest tańszy od benzyny niemal 2,5-krotnie. Trzeba jednak dodać, że spalanie gazu jest wyższe o około 20%. Można więc ostrożnie założyć, że jazda na paliwie gazowym jest ponad 2-krotnie tańsza niż na benzynie.

Zakładając, że spala się 10 litrów LPG na 100 km, podróż z Warszawy do Szczecina (566 km) będzie kosztować 104,14 zł. Nie wliczając opłat autostradowych - jazda samochodem na gaz jest bardziej opłacalna dla 2 osób niż przejazd pociągiem bez zniżek. W przypadku 3 osób podróż staje się warta uwagi nawet przy opłatach za przejazd autostradą.

W Internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów wyliczających opłacalność instalacji LPG w samochodzie. Jednak bardziej zainteresował mnie temat samochodów z fabryczną instalacją LPG, która jest objęta gwarancją producenta i jest w pełni zintegrowana z samochodem. Fabryczną instalację rozumiem jako montowaną w fabryce, w której powstało auto. Przed zakupem warto pytać gdzie dokonano instalacji.

W sieci jest sporo przykładów takich aut. Dla osób, którym nie opłaca się kupować używanych samochodów (własna firma) lub preferujących auta z salonu, samochód z fabryczną instalacją LPG to niezły pomysł na oszczędne podróżowanie.

I jeżeli kiedykolwiek zdecyduję się na kupno własnej bryki, najpewniej będzie to nowe auto na gaz wzięte w leasing operacyjny. Tak to dziś widzę, przyszłość zweryfikuje tę ideę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll