Przejdź do głównej zawartości

Od czego zacząć drogę do wolności finansowej?

Lack of money is the root of all evil - George Bernard Shaw

Już od ponad 4 lat, kiedy to popełniłem pierwszy wpis na tym blogu, kroczę ku wolności finansowej. Choć w rzeczywistości moja droga do celu rozpoczęła kilka miesięcy wcześniej, gdy zacząłem co miesiąc wyceniać swój majątek netto. A nawet jeszcze kilka lat wstecz, kiedy w liceum przeczytałem słynną książkę Roberta Kiyosakiego. Można powiedzieć, że to właśnie ona diametralnie zmieniła mój tok myślenia i postrzeganie sensu życia.

Przez ten czas udało mi (nam) się zgromadzić majątek netto w wysokości ponad 300 tys. zł. Być może dla niektórych taki wynik nie jest niczym niezwykłym, jednakże dla mnie jest to coś, co podnosi na duchu, owoc ciężkiej, kilkuletniej pracy. I z każdym kolejnym rokiem jest coraz łatwiej, bo zgodnie z zasadą działania procentu składanego kapitał przynosi coraz większe zyski, które kumulują się coraz bardziej.

Od czego więc zacząć drogę do wolności finansowej? Już o tym wspomniałem.

Po pierwsze, motywacja. Można poczytać Kiyosakiego lub inne podobne poradniki, które zmienia punkt widzenia i zmotywują do działania. U mnie to zadziałało, choć wcale tego nie oczekiwałem.

Po drugie, dyscyplina. Pomoże w tym regularne (np. co miesiąc) wyliczanie majątku netto, aby widzieć jaki postęp robimy.

Początki nie są trudne, trzeba tylko chcieć, nie poddawać się i myśleć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n