Przejdź do głównej zawartości

Kolejne mieszkanie kupione

Ostatnio zrobiło się ciszej na blogu, a wszystko dlatego, że byłem zajęty realizacją planu zaprezentowanego w tym wpisie. Jego szczegóły różnią się od tego, co było ustalone na początku. Ale po kolei.

Równo rok po zakupie kawalerki za gotówkę kupiliśmy kolejne mieszkanie w Warszawie - tym razem na kredyt. 54,5-metrowe, 2-pokojowe, z oddzielną kuchnią, sporym balkonem i komórką lokatorską. Pokoje są duże i nadają się w dalekiej przyszłości pod wynajem jako dwuosobowe. Co ciekawe, lokal tak zaprojektowano, że z każdego pokoju jest wyjście na balkon. Mieszkanie w standardzie deweloperskim, a więc najbliższe tygodnie sen z powiek będzie spędzało nam jego wykończenie. Generalnie nieruchomość bardzo nam się podoba, a współpraca z deweloperem przebiegła dotychczas bardzo profesjonalnie.

Budynek zlokalizowany przy planowanej linii metra, co powinno wywierać presję na wzrost ceny mieszkania w przyszłości. Do centrum kilkanaście minut tramwajem, a więc odpada stanie w korkach. Bedę miał bliżej do pracy niż obecnie. Okolica szału nie robi, choć nie ma co zbytnio narzekać. A niedługo ma być lepiej, jeśli zrealizuje się plan zagospodarowania przestrzennego.

Gorzej natomiast sprawa wygląda z zaciagniętym kredytem. Musieliśmy się zadowolić trzecią najlepszą ofertą na rynku, gdyż na pierwszą i drugą nie było zdolności kredytowej ze względu na moją zawiłą sytuację gospodarczą (spółka komandytowa). Marża 1,59%, prowizja 1,59%, mało elastyczna nadpłata kredytu, konieczność posiadania konta osobistego i spełniania jego warunków. Dodatkowo wyszło parę zgrzytów związanych z niemożliwością ubezpieczenia mieszkania w innej firmie ubezpieczeniowej na najbliższy rok czy niechęcią natychmiastowego wydania dokumentów do wpisu do hipoteki, co jest związane ze stratą 100-200 zł ze względu na podwyższoną marżę przez okres oczekiwania.

Za lokal z komórką lokatorską zapłaciliśmy 386800 zł. Wkład własny wynióśł 86800 zł (22,44%), a wysokość kredytu to 300000 zł. Bank wycenił nieruchomość na 390157 zł, czyli 3357 zł zarobiliśmy na papierze. Udało się też przyoszczędzić około 900 zł na opłatach notarialnych, które ostatecznie wyniosły 3078,24 zł.

Kredyt został zaciągnięty na okres 30 lat, zamierzamy spłacić w 10 lat. Tym bardziej, że dochody z najmu kawalerki na początku będą pokrywać większość raty kredytowej, a później całość (raty malejące). W końcu majątek zacznie generować zyski.

Także kolejny krok ku niezależności finansowej (oraz wygodzie życiowej) zrobiony. A na początku lipca kolejne zestawienie majątku netto.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n