Przejdź do głównej zawartości

Komentarz po wyborach parlamentarnych

PIS - 37,58%, PO - 24,08%, Kukiz'15 - 8,81%, Nowoczesna - 7,60%, Zjednoczona Lewica - 7,55% (poza Sejmem), PSL - 5,13%, KORWiN - 4,76% (poza Sejmem), Razem - 3,62% (poza Sejmem).

Co tu się odj... stało to ja nawet nie potrafię opisać.

PiS, czyli partia lewicowo-katolicka, rządzi samodzielnie. 8 lat temu PO uzyskała wynik 41,51%, a nie miała większości parlamentarnej i musiała zawrzeć koalicję z PSL.

PO z wysokim poparciem pomimo afer podsłuchowych, grabieży OFE oraz kompletnie niezrealizowanych obietnic wyborczych.

Kukiz stracił większość poparcia z wyborów prezydenckich, ale (na szczęście) wystarczyło, aby pewnie dostać się do parlamentu.

Nowoczesna uzyskała dobry wynik. Partia mniej liberalna niż PO przed laty, której zabrała sporo elektoratu. Dla mnie mało wiarygodna, lecz chciałbym się mylić.

ZLew (co za skrót xD) przez własną koalicyjną głupotę jest poza Sejmem. Co więcej, dzięki porażce ZLewu PiS (największy wróg lewicy) będzie rządziło samodzielnie xD Ale nie byłoby złego, co by na dobre nie wyszło - pierwszy raz w III RP parlament jest pozbawiony postkomunistów z PRL.

PSL bliziutko, ale (niestety) nie tym razem.

KORWiN blisko, ale (niestety) pod progiem wyborczym. Moim zdaniem wina leży w JKM, który swoimi szowinistycznymi wypowiedziami skutecznie wykosił elektorat kobiecy.

Socjalistyczno-komunistyczna partia Razem pod progiem, ale (niestety) z subwencją. Dzięki zabraniu głosów ZLewowi w ogóle nie ma lewicy w Sejmie.

Podsumowując: życzę PiSowi powodzenia, a także jak najmniejszej ingerencji w moje finanse osobiste.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n