Przejdź do głównej zawartości

Kukiz, Korwin, Nowoczesna, Razem

Jak zapewne zauważyliście, nie unikam tematów politycznych na tym blogu. Może jest to zła decyzja, bo takimi wpisami można zrazić wielu czytelników. Ale politycy bezpośrednio lub pośrednio mają wpływ na nasze finanse - czy tego chcemy, czy nie. Warto więc wiedzieć, co w trawie piszczy.

25 października, czyli już za kilka dni - w niedzielę, odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Wybory niezwykle ciekawe, bo według sondaży aż 7 z 8 komitetów ma szansę na dostanie się do Sejmu. Zachęcam wszystkich do pójścia na wybory i oddania przemyślanego głosu.

Z pozasejmowych ugrupowań do Sejmu startują 4 komitety: Kukiz'15, KORWiN, Nowoczesna oraz Razem. Na kogo powędruje mój głos?

Kukiz'15 - ruch skupiony wokół Pawła Kukiza, którego głównym postulatem jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Osobiście uważam Kukiza za wiarygodną i szczerą osobę, jednakże kompletnie nie ufam osobom w jego otoczeniu. Myślę, że jeśli PiS nie uzyska wystarczającej liczby głosów, aby rządzić samodzielnie, sporo posłów od Kukiza dostanie niezwykle atrakcyjną ofertę i dołączy do partii Kaczyńskiego. Miszmasz poglądowy to kolejna charakterystyczna cecha osób startujących z list Kukiza, dlatego nie wierzę w jego przetrwanie dłużej niż jedną kadencję. Plusem jest współpraca z Centrum Adama Smitha.

KORWiN - najbardziej wolnościowa partia ze wszystkich kandydujących. Najlepiej rozpoznawalną (pozytywnie i negatywnie) osobą jest oczywiście Janusz Korwin-Mikke, który firmuje tę partię członem swojego nazwiska. Tutaj, w przeciwieństwie do listy Kukiza (mimo że sam Kukiz wydaje się być liberałem gospodarczym), wiem, że mam do czynienia z osobami ideowymi o poglądach konserwatywno-liberalnych. Z JKM zgadzam się w kwestiach gospodarczych, w sprawach systemowych czy społecznych - niekoniecznie, choć muszę przyznać, że w temacie imigrantów mam niemal identyczne zdanie.

Nowoczesna - liderem tej formacji jest Ryszard Petru. Partia jest określana mianem drugiej PO, gdyż ma podobny program jak Platforma Obywatelska przed laty, a także w jej szeregach znajduje się mnóstwo osób, którym nie wyszło w dawnym ugrupowaniu Donalda Tuska. Dla mnie Nowoczesna jest kompletnie niewiarygodnym projektem, partia pojawiła się znikąd, a wszędzie o niej głośno, na ulicach wisi mnóstwo bilboardów. Program jest trochę mniej wolnościowy niż program PO z 2005 r. Głosowałem kiedyś na PO i srogo się zawiodłem, nie wejdę ponownie do tej samej wody.

Razem - najbardziej lewicowa partia ze wszystkich startujących do Parlamentu. Program tego ugrupowania jest bardzo dobrą instrukcją, jak w krótkim czasie doprowadzić kraj do ruiny. Chcecie Grecji w Polsce - głosujcie na Partię Razem. Polecam przeczytanie deklaracji programowej - rak gwarantowany.

Także nietrudno się domyśleć, że mój głos zostanie oddany na partię KORWiN. Jednak nie oddam głosu na JKM, lecz na drugą osobę na liście - Tomasza Sommera. Tym samym w pewnym stopniu wyrażam protest wobec niektórych bezmyślnych wypowiedzi Korwin-Mikkego, a jednocześnie wspieram jego ugrupowanie.

A Czytelnicy na kogo zagłosują w najbliższych wyborach?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n