Kukiz, Korwin, Nowoczesna, Razem

Jak zapewne zauważyliście, nie unikam tematów politycznych na tym blogu. Może jest to zła decyzja, bo takimi wpisami można zrazić wielu czytelników. Ale politycy bezpośrednio lub pośrednio mają wpływ na nasze finanse - czy tego chcemy, czy nie. Warto więc wiedzieć, co w trawie piszczy.

25 października, czyli już za kilka dni - w niedzielę, odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Wybory niezwykle ciekawe, bo według sondaży aż 7 z 8 komitetów ma szansę na dostanie się do Sejmu. Zachęcam wszystkich do pójścia na wybory i oddania przemyślanego głosu.

Z pozasejmowych ugrupowań do Sejmu startują 4 komitety: Kukiz'15, KORWiN, Nowoczesna oraz Razem. Na kogo powędruje mój głos?

Kukiz'15 - ruch skupiony wokół Pawła Kukiza, którego głównym postulatem jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Osobiście uważam Kukiza za wiarygodną i szczerą osobę, jednakże kompletnie nie ufam osobom w jego otoczeniu. Myślę, że jeśli PiS nie uzyska wystarczającej liczby głosów, aby rządzić samodzielnie, sporo posłów od Kukiza dostanie niezwykle atrakcyjną ofertę i dołączy do partii Kaczyńskiego. Miszmasz poglądowy to kolejna charakterystyczna cecha osób startujących z list Kukiza, dlatego nie wierzę w jego przetrwanie dłużej niż jedną kadencję. Plusem jest współpraca z Centrum Adama Smitha.

KORWiN - najbardziej wolnościowa partia ze wszystkich kandydujących. Najlepiej rozpoznawalną (pozytywnie i negatywnie) osobą jest oczywiście Janusz Korwin-Mikke, który firmuje tę partię członem swojego nazwiska. Tutaj, w przeciwieństwie do listy Kukiza (mimo że sam Kukiz wydaje się być liberałem gospodarczym), wiem, że mam do czynienia z osobami ideowymi o poglądach konserwatywno-liberalnych. Z JKM zgadzam się w kwestiach gospodarczych, w sprawach systemowych czy społecznych - niekoniecznie, choć muszę przyznać, że w temacie imigrantów mam niemal identyczne zdanie.

Nowoczesna - liderem tej formacji jest Ryszard Petru. Partia jest określana mianem drugiej PO, gdyż ma podobny program jak Platforma Obywatelska przed laty, a także w jej szeregach znajduje się mnóstwo osób, którym nie wyszło w dawnym ugrupowaniu Donalda Tuska. Dla mnie Nowoczesna jest kompletnie niewiarygodnym projektem, partia pojawiła się znikąd, a wszędzie o niej głośno, na ulicach wisi mnóstwo bilboardów. Program jest trochę mniej wolnościowy niż program PO z 2005 r. Głosowałem kiedyś na PO i srogo się zawiodłem, nie wejdę ponownie do tej samej wody.

Razem - najbardziej lewicowa partia ze wszystkich startujących do Parlamentu. Program tego ugrupowania jest bardzo dobrą instrukcją, jak w krótkim czasie doprowadzić kraj do ruiny. Chcecie Grecji w Polsce - głosujcie na Partię Razem. Polecam przeczytanie deklaracji programowej - rak gwarantowany.

Także nietrudno się domyśleć, że mój głos zostanie oddany na partię KORWiN. Jednak nie oddam głosu na JKM, lecz na drugą osobę na liście - Tomasza Sommera. Tym samym w pewnym stopniu wyrażam protest wobec niektórych bezmyślnych wypowiedzi Korwin-Mikkego, a jednocześnie wspieram jego ugrupowanie.

A Czytelnicy na kogo zagłosują w najbliższych wyborach?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll