Przejdź do głównej zawartości

Narodowa Loteria Paragonowa - hit czy kit?

Receipt bundles for tax accountant small business owner

Od 1 października każdy, kto dokona zakupów powyżej 10 zł oraz zarejestruje paragon lub fakturę na specjalnie przeznaczonej do tego stronie, automatycznie weźmie udział w losowaniu nagród, takich jak samochody, laptopy czy tablety. Przedsięwzięcie, które nosi dumną nazwę Narodowa Loteria Paragonowa, jest organizowane przez Ministerstwo Finansów, ma na celu zachęcić konsumentów do pobierania od przedsiębiorców dowodów zakupu i pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi.

Co o tym wszystkim myślę? Cóż, jest to jeden wielki pic na wodę fotomontaż. Główny celem MF jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa. I po raz kolejny, zamiast zająć się oszustwami na wielką skalę np. przy karuzelach podatkowych, państwo zajmuje się gnębieniem mikroprzedsiębiorstw za sprzedaż drobiazgów bez paragonu. Na rynku, który z definicji nie jest uczciwy przez różne przerośnięte regulacje, których przestrzeganie jest nie do udźwignięcia dla małych firm. Natomiast duże przedsiębiorstwa stać na utrzymywanie zaplecza infrastrukturalnego czy prawnego, dlatego korzystają one na skomplikowanych przepisach niszczących mniejszą konkurencję.

Poza tym nigdy nic nie jest za darmo, prowadzenie loterii też kosztuje, co oznacza, że kolejne etaty dla urzędników zostały stworzone z naszych podatków. I nawet jeśli loteria okaże się wielkim sukcesem, to znaczy wpływy do budżetu będą wyższe niz koszty konkursu, ostatecznie wszyscy będziemy stratni. Państwo nie ma własnych pieniędzy. Im więcej bowiem środków ma budżet państwa, tym więcej zabrano obywatelom.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n