Narodowa Loteria Paragonowa - hit czy kit?

Receipt bundles for tax accountant small business owner

Od 1 października każdy, kto dokona zakupów powyżej 10 zł oraz zarejestruje paragon lub fakturę na specjalnie przeznaczonej do tego stronie, automatycznie weźmie udział w losowaniu nagród, takich jak samochody, laptopy czy tablety. Przedsięwzięcie, które nosi dumną nazwę Narodowa Loteria Paragonowa, jest organizowane przez Ministerstwo Finansów, ma na celu zachęcić konsumentów do pobierania od przedsiębiorców dowodów zakupu i pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi.

Co o tym wszystkim myślę? Cóż, jest to jeden wielki pic na wodę fotomontaż. Główny celem MF jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa. I po raz kolejny, zamiast zająć się oszustwami na wielką skalę np. przy karuzelach podatkowych, państwo zajmuje się gnębieniem mikroprzedsiębiorstw za sprzedaż drobiazgów bez paragonu. Na rynku, który z definicji nie jest uczciwy przez różne przerośnięte regulacje, których przestrzeganie jest nie do udźwignięcia dla małych firm. Natomiast duże przedsiębiorstwa stać na utrzymywanie zaplecza infrastrukturalnego czy prawnego, dlatego korzystają one na skomplikowanych przepisach niszczących mniejszą konkurencję.

Poza tym nigdy nic nie jest za darmo, prowadzenie loterii też kosztuje, co oznacza, że kolejne etaty dla urzędników zostały stworzone z naszych podatków. I nawet jeśli loteria okaże się wielkim sukcesem, to znaczy wpływy do budżetu będą wyższe niz koszty konkursu, ostatecznie wszyscy będziemy stratni. Państwo nie ma własnych pieniędzy. Im więcej bowiem środków ma budżet państwa, tym więcej zabrano obywatelom.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll