Przejdź do głównej zawartości

Tu byłem: Czarnogóra

W Montenegro byłem 3 lata temu i jest to dotychczas najpiękniejsze odzwiedzone przeze mnie miejsce. Na wybrzeżu klimat morski, piaszczyste plaże, ciepła woda, wysoka temperatura powietrza (ale nie wysoka). Kilka kilometrów dalej w głąb lądu (i w stronę gór) zaczyna dominować klimat kontynentalny, do tego stopnia, że podobno zimą sypie tam śnieg. Czarnogóra jest małym krajem zamieszkiwanym tylko przez ponad 600 tys. osób (mniej więcej tyle co we Wrocławiu), lecz jak na tak niewielkie państwo cechuje się ponadprzeciętną różnorodnością środowiska naturalnego.

Ale nie ma co się rozpisywać oraz powielać informacji dostępnych w Internecie. Poniżej kilka zdjęć z podróży na zachętę do odwiedzenia tego niezwykłego kraju.Dużo piszę na blogu o dążeniu ku wolności finansowej, lecz niewiele o drugim celu jakim jest carpe diem, czyli czerpanie radości z życia. Szczerze muszę przyznać, że posucha na blogu w tej tematyce odzwierciedla rzeczywistość. Kompletnie nie umiem cieszyć się z życia. I mimo że ostatnie kilka tygodni były (w pewnych niefinansowych kwestiach) przełomowe w moim życiu, jednak to nie jest szczyt moich marzeń.

Dlatego też będę starał się chwalić się na blogu sukcesami w tej sferze. Aby nie zatracić się w dążeniu do celu i nie zapomnieć co jest w życiu najważniejsze.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n