Przejdź do głównej zawartości

Zmiana czasu - potrzebna czy nie?

The Other Side of Time

W oczekiwaniu na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych chciałbym podzielić się swoim zdaniem na nieco luźniejszy temat. W nocy z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy, a wskazówki na zegarach zostały przesunięte o godzinę do tyłu. De facto wróciliśmy do standardowego dla nas czasu, gdyż to właśnie czas zimowy jest tym naturalnym, kiedy to południe słoneczne przypada na godzinę 12:00 (13:00 w przypadku czasu letniego).

Moim zdaniem, zmiana czasu nie ma obecnie sensu. Robimy to właściwie z przyzwyczajenia oraz z tego powodu, że w Europie czas zmieniają to wszyscy dookoła poza Rosją, Białorusią, a także Islandią.

Zmiana czasu była niegdyś podyktowana chęcią oszczędzania energii używanej na oświetlenie, która jednak obecnie stanowi poniżej 20% całej energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. Lecz z drugiej strony powoduje różne koszty alternatywne zarówno od strony fizycznej (sklepy zegarowe, stanie pociągów przez godzinę, psucie grafików pracy itd.), jak i psychologicznej (uciążliwości dla osób starszych, ciemne wieczory itd.). Dla mnie osobiście czas zimowy wydaje się być niezwykle depresyjny ze wzgledu na ciemne wieczory. Człowiek po pracy nie wyjdzie (np. z dziećmi) na spacer, bo jest po prostu za ciemno.

Dlatego uważam, że nie powinniśmy zmieniać czasu, oraz - co najciekawsze - powinniśmy pozostać przy czasie letnim przez cały rok. Zresztą ustawienie całorocznego czasu zimowego mija się obecnie z logiką stref czasowych, bo przez pół roku mielibyśmy czas na zegarkach wcześniejszy niż np. Niemcy. A przy całorocznym czasie letnim latem byłby identyczny czas, jak w Europie Zachodniej, a zimą na zegarkach byłaby godzina później.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n