Dlaczego Firefox najlepszą przeglądarką internetową jest

Tytuł wpisu jest nieco prowokacyjny oraz subiektywny. Odbiega od tematu stricte finansów, choć jeśli spojrzeć na to uważniej, przecież logujemy się do banków za pomocą właśnie przeglądarek internetowych. Bezieczeństwo to jedna z kilku kluczowych cech, na które zwracam uwagę przy doborze oprogramowania. Ale nie tylko dlatego uważam, że Firefox jest obecnie najlepszą przeglądarką na rynku. Powodów jest wiele.

1. Nie ma chyba bardziej wkurzających reklam niż te na urządzeniach mobilnych, które zasłaniają prawie cały ekran. I właściwie jedną z nielicznych przeglądarek na Androida, które pozwalają zlikwidować ten problem, jest właśnie Firefox. Wystarczy zainstalować jeden z dodatków - np. uBlock Origin albo AdBlock Plus. Dodatkowo można też pozbyć się wkurzających pasków informujących o ciasteczkach dzięki odpowiedniej konfiguracji tychże rozszerzeń.

2. Firefox ma otwarty kod źrodłowy, co oznacza, że wiadomo co w tym programie siedzi i że na pewno nie jest to skrypt zbierający wrażliwe dane użytkowników. W przypadku takiego Chrome'a nie możemy być pewni poszanowania prywatności internauty, gdyż kod przeglądarki nie jest udostępniany publicznie.

3. Firefox charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na pamięć RAM. Dla jednych nie jest to problem, gdyż po to jest RAM, aby z niej korzystać. Jednak na moim komputerze w pracy z 2 GB pamięci Chrome wiesza się na 5 zakładkach, a Firefox potrafi odpalić kilkanaście i dalej płynnie działać.

4. Możliwość ustawienia hasła głównego w Firefoxie jest bezcenna, szczególnie gdy zapisujemy hasła stron internetowych w przeglądarce. W przypadku ustawienia silnego hasła głównego dostanie się do zapisanych haseł jest prawie że niemożliwe zarówno przez włamanie z Internetu, jak i w przypadku kradzieży sprzętu. Warto od czasu do czasu zmieniać hasło główne.

5. Firefox jest przeglądarką niewzyklą konfigurowalną, którą niemalże w dowolny sposób można dostosować do własnych potrzeb w kwestii wyglądu oraz funkcjonowania. W skrajnym przypadku można zmieścić wszystkie funkcje na jednym pasku, co zmaksymalizuje widoczność stron internetowych. Ja akurat mam 2 paski, a na pasku adresu umieściłem pasek zakładek (ikonki). Dzięki czemu jest szybki dostęp do najczęściej odwiedzanych stron i nie ogranicza to widoczności stron.

Firefox

Kolejne cechy, które posiadają też niektórzy konkurenci, to synchronizacja danych, 64-bitowa wersja, szybkość, stabilność, zgodność ze standardami, mnóstwo rozszerzeń, tryb wtyczek click-to-play, wysokie bezpieczeństwo.

A z jakiej przeglądarki korzystają Czytelnicy?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!