Przejdź do głównej zawartości

Dolar najmocniejszy do złotego od 11 lat

Po piątkowych pozytywnie zaskakujących danych Nonfarm Payrolls amerykański dolar umocnił się do PLN o 1,71%, osiągając niewidziany od 11 lat kurs zamknięcia 3,97346.


Źródło: Stooq

Powyższy wykres z perspektywy analizy technicznej nie naprawia optymizmem i wskazuje na to, że kurs USD/PLN będzie dalej rósł. Prawdopodobieństwo pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych w USA wynosi około 70%. Po drodze są jeszcze grudniowe nonfarmy, które okażą się decydujące. Co będzie się działo z dolarem po podwyżce - sam jestem ciekaw. Czy dolar będzie mocniejszy od euro (obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,07445)?

Co to oznacza dla Polski? Wszelkie towary importowane rozliczane w walucie USD (sprzęt elektroniczny, ropa, gaz) będą droższe, natomiast dolarowi eksporterzy (ilu ich jest?) powinni być zadowoleni. W mojej opinii taka sytuacja nie jest korzystna dla polskiej gospodarki, ale nic właściwie nie można zrobić.

Poza przeprowadzeniem (w końcu) porządnych reform finansów publicznych, wpisania do Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem oraz doprowadzenia do pierwszej od kilkudziesięciu lat nadwyżki budżetowej w Polsce. Wszystko po to, aby polski złoty nie miał fundamentalnych podstaw do deprecjacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n