Dolar najmocniejszy do złotego od 11 lat

Po piątkowych pozytywnie zaskakujących danych Nonfarm Payrolls amerykański dolar umocnił się do PLN o 1,71%, osiągając niewidziany od 11 lat kurs zamknięcia 3,97346.


Źródło: Stooq

Powyższy wykres z perspektywy analizy technicznej nie naprawia optymizmem i wskazuje na to, że kurs USD/PLN będzie dalej rósł. Prawdopodobieństwo pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych w USA wynosi około 70%. Po drodze są jeszcze grudniowe nonfarmy, które okażą się decydujące. Co będzie się działo z dolarem po podwyżce - sam jestem ciekaw. Czy dolar będzie mocniejszy od euro (obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,07445)?

Co to oznacza dla Polski? Wszelkie towary importowane rozliczane w walucie USD (sprzęt elektroniczny, ropa, gaz) będą droższe, natomiast dolarowi eksporterzy (ilu ich jest?) powinni być zadowoleni. W mojej opinii taka sytuacja nie jest korzystna dla polskiej gospodarki, ale nic właściwie nie można zrobić.

Poza przeprowadzeniem (w końcu) porządnych reform finansów publicznych, wpisania do Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem oraz doprowadzenia do pierwszej od kilkudziesięciu lat nadwyżki budżetowej w Polsce. Wszystko po to, aby polski złoty nie miał fundamentalnych podstaw do deprecjacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll