Przejdź do głównej zawartości

12 rzeczy, za które nie powinniśmy płacić w dzisiejszych warunkach

Money

 • Telefon stacjonarny - niemobilny przeżytek w dobie telefonów komórkowych.
 • Abonament telefoniczny - kupno telefonu na Allegro i korzystanie z prepaid wyjdzie o wiele taniej. Dodatkowo w przypadku problemów finansowych o jeden rachunek do zapłacenia mniej.
 • Gazety i czasopisma - internet oferuje bezpłatnie to samo, a nawet o wiele więcej.
 • Telewizja - kolejny zbędny i kosztowny gadżet w erze internetu.
 • Książki - obecnie książki można czytać na czytnikach, tabletach, smartfonach, w dodatku wiele z nich można znaleźć w internecie zupełnie za darmo.
 • Filmy - tak jak wyżej, serwisy typu VOD, YouTube i inne są praktyczniejszym pomysłem niż kurzące się płyty DVD na półce.
 • Gry - w wersji cyfrowej są nie tylko o wiele tańsze od tych pudełkowych, lecz często także są zupełnie za darmo.
 • Samochód - auto jest bardzo kosztowną zabawką w polskich warunkach. Jeśli naprawdę go nie potrzebujesz, nie kupuj.
 • Płatne rachunki bankowe - proste: gdy bank wprowadza opłaty za konto, czas na zmianę banku.
 • Karty kredytowe - optymalna ilość kart kredytowych w portfelu powinna wynosić zero. Chyba że udaje nam się zarabiać na kartach kredytowych, ale to już wyższa szkoła jazdy.
 • Pożyczki i kredyty - unikajmy pożyczania od instytucji finansowych. Jedynym sensownym kredytem dla osoby fizycznej jest kredyt mieszkaniowy.
 • Markowe ubrania - z moich obserwacji wynika, że markowe ubrania niszczą się tak samo szybko jak te kupione na bazarze, po co więc przepłacać? Tym bardziej, że prawie wszystkie ubrania dla wielkich koncernów są i tak szyte w Azji.

PS Wesołych!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n