Przejdź do głównej zawartości

Plany finansowe na 2016 rok

sky is the limit

  • Najważniejszy cel finansowy to zarobić 6-cyfrowy bonus w pracy, czyli z tradingu. Dołożę wszelkich działań, aby tak się w końcu stało.
  • Nadpłacić kredyt mieszkaniowy o maksymalny zapisany w umowie bezprowizyjny limit, czyli o 30000 zł.
  • Powiększać fundusz awaryjny z obecnych 6000 zł do co najmniej kwoty 5-cyfrowej, jeszcze nie wiem jakiej dokładnie.
  • Zacząć inwestować w akcje, pamiętając jednocześnie, że dwa poprzednie punkty mają wyższy priorytet. Na chwilę obecną zamysł jest taki, aby inwestować w ETFW20L kwotę co najmniej 1000 zł 10-go dnia sesyjnego w lutym, czerwcu oraz październiku. Dlaczego akurat tak? Ze względów kosztowych oraz cyklicznych.
  • Nie olewać wydatków, cały czas poszukiwać oszczędności, ale bez przesady. W przyszłym roku z większych wydatków szykuje mi się zakup komputera stacjonarnego i telewizora, na co łącznie chcę przeznaczyć maksymalnie 5000 zł. Muszę pamiętać, aby jak zwykle kierować się wskaźnikiem cena/jakość (oraz input lagiem).
  • Dalej regularnie wyliczać (i publikować) majątek netto.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n