RPP obniży stopy procentowe w kwietniu?

Warsaw

Za tydzień, 6 kwietnia, Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Wiele czynników wskazuje na to, że obecna stopa referencyjna na poziomie 1,5% zostanie ścięta o 0,25 p.p. Co przełoży się na spadek miesięcznej raty o 50 zł dla kredytobiorcy hipotecznego zadłużonego na kwotę 240 tys. zł.

Dlaczego spodziewam się obniżki?

1) Deflacja na poziomie 0,8% jest daleka od celu inflacyjnego 1,5%-3,5%.

2) Ceny ropy, które mają duży wpływ na wskaźnik CPI, nie wykazują tendencji wzrostowej. Mimo ostatniej korekty, wciąż jest taniej niż rok temu. Nie wspominając o cenach gazu, które w marcu były na rekordowo niskich poziomach.

3) Złoty w marcu wyraźnie umocnił się do głównych walut, co przyczynia się do presji na spadek cen produktów importowanych.

4) Węgry obniżyły główną stopę procentową do 1,20%, a stopa depozytowa została ścięta do poziomu ujemnego - po raz pierwszy w przypadku krajów z naszego regionu.

5) Rząd PiS-u będzie szukał wszelkich sposobów na sfinansowanie Programu 500 plus, a jednym z nich jest podatek inflacyjny. Poza tym im wyższa inflacja, tym wyższe wpływy ze wszystkich danin. Przede wszystkim z VAT, który ma największe fiskalne dla budżetu państwa.

6) Zmienił się skład RPP, który obecnie wydaje się być bardziej gołębi, tzn. skłonny do luzowania monetarnego. Prawie wszyscy członkowie pochodzą z wyboru PiS-u.

Podsumowując, oceniam prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w kwietniu na 75%. Ewentualna obniżka ucieszy osoby spłacające kredyty, natomiast pogorszy sytuację ciułaczy. Rada: został jeszcze tydzień do decyzji, warto przejrzeć swój portfel i być może już teraz założyć średnioterminowe lokaty o stałym oprocentowaniu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll