Lokata bankowa - recepta na bezpieczne pomnażanie oszczędności

Niektórzy mówią, że najlepsze czasy dla lokat są już za nami. Ale czy to znaczy, że powinniśmy przestać myśleć o oszczędzaniu? Mądrość powiedzenia “lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu” sugeruje, że warto inwestować nawet z pozoru nieznaczne środki finansowe. Z wykorzystaniem porównywarek lokat i poradników finansowych łatwo odszukamy najlepsze dla nas rozwiązanie.

Wraz z bogaceniem się społeczeństwa, wzrasta liczba osób posiadających wolne zasoby finansowe. Jedni nie zwracają na to szczególnej uwagi, gromadząc nadwyżki na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. Z kolei inni gotowi są zainwestować każdą złotówkę, kierując się maksymą „pieniądz robi pieniądz”.

Polak wybiera bezpiecznie

Im większe oprocentowanie, tym bardziej kusząca wydaje nam się obietnica zysków. Pamiętajmy jednak o ryzyku. Produkt pozornie wyglądający na lokatę bankową, może okazać się skomplikowanym rozwiązaniem inwestycyjnym. Doniesienia medialne o rzeszach oszukanych klientów, zaślepionych obietnicą szybkiego zysku, przyspieszyły proces edukacji finansowej Polaków. W świetle tych wydarzeń nastąpił wyraźny zwrot ku bezpiecznym lokatom bankowym.

Na popularność lokat wpływa zarówno ich łatwa dostępność jak i wysokie bezpieczeństwo. Wkłady do 100.000 EUR, w każdym banku z osobna, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Najbezpieczniej z porównywarką


Osoby ceniące sobie zalety lokat bankowych otrzymały do dyspozycji narzędzia, pozwalające na szybki wybór najkorzystniejszej opcji oszczędzania. W internecie dostępne są porównywarki lokat bankowych np. Sowafinansowa.pl, dzięki którym w jednym miejscu dokonamy przeglądu aktualnych ofert. Standardowo depozyty prezentowane są w formie rankingu, gdzie o pozycji decyduje wysokość oprocentowania. Klienci mogą sprawdzić również szczegóły wybranej oferty, precyzyjnie opisujące pozostałe warunki.

Różnorodność oferowanych przez banki lokat, liczne parametry, a także fachowe słownictwo opisujące depozyty sprawia, że nieobeznany w tematyce klient traci zainteresowanie. W takich momentach pomocne okazują się wszelakie poradniki finansowe, które uzupełniając funkcjonalność porównywarek lokat, krok po kroku tłumaczą zawiłości niezrozumiałych terminów. Pozyskana wiedza pozwala nie tylko na wybór najkorzystniejszej oferty, ale wzmacnia również asertywność klientów w relacjach z instytucją finansową.

Nie da się ukryć, że aktualna sytuacja rynkowa nie sprzyja osiąganiu satysfakcjonujących zysków z lokat bankowych. Trzeba pogodzić się z faktem, że Eldorado z 2008 roku, kiedy depozyty oprocentowane były niemal dwucyfrową stopą, szybko nie powróci. Na ten moment jednak pomnażanie majątku przy pomocy lokat jest rozwiązaniem bezpiecznym, pozwalającym na stabilne planowanie przyszłych korzyści.

Artykuł został napisany przy współpracy z portalem: sowafinansowa.pl

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!