Przejdź do głównej zawartości

Njusy i okazje #4

1. Zastanawiam się nad kupnem kolejnej kawalerki w przyszłym roku - na kredyt pod wynajem. Chcę bardziej wykorzystać zdolność kredytową. Najpierw jednak trzeba uzbierać 100 tys. zł wolnych środków, aby mieć fundusze na wkład własny, remont czy wykończenie oraz na wszelki wypadek.

2. Typ ludzi, których najbardziej nie trawię? Egoiści. Przekonani o własnej wyższości, narcystyczni, nie słuchający. Mają gdzieś, co się z tobą dzieje, i nigdy nie zapytają, co u ciebie w życiu słychać. Co ciekawe, egoista często cieszy się większym powodzeniem, na przykład u płci przeciwnej, niż altruista z krwi i kości. Wynika to z bycia postrzeganym jako osoba niedostępna, tajemnicza, a zarazem pewna siebie. Często łapię się na tym, że próbuję ułożyć relacje z taką osobą, bo z natury toleruję wszystkich ludzi. A tak naprawdę należy postawić grubą kreskę wobec egoistów i po prostu unikać kontaktu z nimi.

3. Bill Gates jest znów najbogatszym człowiekiem świata z majątkiem wartym 90 mld USD.

4. Kiedyś popełniłem wpis o superoszczędzaniu. Na zaprzyjaźnionym blogu kolejne historie o ludziach ekstremalnie oszczędnych.

5. Gra komputerowa Rayman Origins do zgarnięcia za darmo.

6. Krytyka strony Shadowstats i pseudo sposobu liczenia inflacji, który stał się popularny wśród hipsterów ekonomii.

7. Nominalnie rekordowy deficyt budżetowy zaplanowano na 2017 rok. Bez komentarza.

8. Jedną z obietnic podatkowych PiS-u było obniżenie maksymalnej stawki VAT do 22%. Co było do przewidzenia - tak się nie stanie. Podobnie jak z kwotą wolną od podatku, tym razem słowa też nie dotrzymano.

9. Podatek bankowy miał na celu ściągnąć pieniądze od banków należących zagranicznych podmiotów. Oczywiście, stało się inaczej. To "polskie" banki płacą podatek, a "zagraniczne" skutecznie ten podatek omijają. Czekam na podobne skutki podatku handlowego.

10. Składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną o 5% w przyszłym roku. Kolejny przejaw patriotyzmu i troski o polskich mikroprzedsiębiorców.

11. Na koniec coś pozytywnego - ZUS ma zwolnić tysiące urzędników. Nie chcę po raz kolejny być sceptykiem, dlatego napiszę tak: nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. Poprzednikom się nie udało.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n