Grabieży OFE ciąg dalszy


Nie dajcie się zmylić ostatnim doniesieniom prasowym o tym, że pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną przekazane obywatelom.

Zostaną przekazane do IKE, ale tylko w 75%. Nie wiadomo, czy pieniądze te można będzie wypłacić przed emeryturą. Jeśli nie, to zmieni się cała koncepcja Indywidualnych Kont Emerytalnych, które przejmą rolę OFE. Co oznacza, że w przyszłości środki na IKE mogą być równie łatwo zagrabione, jak w przypadku OFE.

Pozostałe 25% środków (37,5 mld zł) będzie zapisanych na kontach w ZUS. Fizycznie środki te zostaną przelane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, co doprowadzi do wzrostu udziałów państwa w wielu spółkach giełdowych, a nawet do przejęcia kontroli nad niektórymi z nich. Sam fakt, że rząd chce znacjonalizować 1/4 środków emerytalnych wbrew naszej woli, jest zwykłą grabieżą.

Jeśli rząd rzeczywiście chce przekazać środki z OFE obywatelom i zamknąć rozdział OFE, proponuję przelanie ich do IKE w całości. Bez zmiany zasad funkcjonowania samych IKE, a więc możliwości wypłaty środków przed emeryturą.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll