Nawyki, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia


W dzisiejszym zapracowanym świecie na wszystko brakuje czasu. Praca, praca, praca, obowiązki domowe... człowiek nawet nie ma czasu (i ochoty) na rozwijanie hobby, a co dopiero dbanie o aktywny, zdrowy tryb życia. Dlatego chciałbym zaprezentować listę codziennych nawyków, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia bez marnowania czasu.

Dojeżdżanie do pracy rowerem
Jazda rowerem pomaga poprawić kondycję, dotlenić organizm, spalić kalorie. Nie płacimy za paliwo samochodowe, nie zarazimy się wirusem od kogoś w tramwaju czy autobusie.


Korzystanie ze schodów zamiast windy
Mieszkasz na wysokim piętrze? To świetnie, możesz więcej ćwiczyć, codziennie wchodząc i schodząc pod schodach. I tak będziesz czekał na przyjazd windy, więc po co tracić bezczynnie czas?

Niesłodzenie herbaty i kawy
Odkąd przestałem słodzić kawę i herbatę, moje kubki smakowe odzwyczaiły się od słodkich rzeczy, a taka czekolada mleczna wydaje się za słodka. Cukier znajduje się w wielu produktach, a dodawanie go do gorących napojów powoduje znaczne przekraczanie optymalnej dziennej dawki.

Picie wody i soków zamiast słodkich napojów
Słodzone napoje gazowane to przede wszystkim woda i masa cukru, dlatego lepiej przerzucić się na picie czystej wody. Ewentualnie też soków, ale z umiarem.

Niepicie alkoholu w domu
Stosuję taką zasadę, że piję alkohol tylko i ewentualnie na spotkaniach towarzyskich. W domu jest wino na szczególne okazje, a piwa czy wódki nigdy do domu nie kupuję. Popijanie wieczorem zimnego piwka przed telewizorem z brzuchem wywalonym na wierzch - to nie dla mnie ;)

Rzucenie palenia
To jest trywialność, ale rzucenie palenie nie tylko pomaga zdrowotnie, ale też oszczędza czas, bo nie musimy co chwilę latać na papierosa. Palenie powinno być zakazane w miejscach publicznych, ale to jest temat na oddzielną dyskusję.

To wszystko, co w chwili obecnej przychodzi mi do głowy. Jeśli macie jakieś propozycje codziennych nawyków, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia i czasu, proszę o komentarz.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll