Przejdź do głównej zawartości

Nawyki, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia


W dzisiejszym zapracowanym świecie na wszystko brakuje czasu. Praca, praca, praca, obowiązki domowe... człowiek nawet nie ma czasu (i ochoty) na rozwijanie hobby, a co dopiero dbanie o aktywny, zdrowy tryb życia. Dlatego chciałbym zaprezentować listę codziennych nawyków, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia bez marnowania czasu.

Dojeżdżanie do pracy rowerem
Jazda rowerem pomaga poprawić kondycję, dotlenić organizm, spalić kalorie. Nie płacimy za paliwo samochodowe, nie zarazimy się wirusem od kogoś w tramwaju czy autobusie.


Korzystanie ze schodów zamiast windy
Mieszkasz na wysokim piętrze? To świetnie, możesz więcej ćwiczyć, codziennie wchodząc i schodząc pod schodach. I tak będziesz czekał na przyjazd windy, więc po co tracić bezczynnie czas?

Niesłodzenie herbaty i kawy
Odkąd przestałem słodzić kawę i herbatę, moje kubki smakowe odzwyczaiły się od słodkich rzeczy, a taka czekolada mleczna wydaje się za słodka. Cukier znajduje się w wielu produktach, a dodawanie go do gorących napojów powoduje znaczne przekraczanie optymalnej dziennej dawki.

Picie wody i soków zamiast słodkich napojów
Słodzone napoje gazowane to przede wszystkim woda i masa cukru, dlatego lepiej przerzucić się na picie czystej wody. Ewentualnie też soków, ale z umiarem.

Niepicie alkoholu w domu
Stosuję taką zasadę, że piję alkohol tylko i ewentualnie na spotkaniach towarzyskich. W domu jest wino na szczególne okazje, a piwa czy wódki nigdy do domu nie kupuję. Popijanie wieczorem zimnego piwka przed telewizorem z brzuchem wywalonym na wierzch - to nie dla mnie ;)

Rzucenie palenia
To jest trywialność, ale rzucenie palenie nie tylko pomaga zdrowotnie, ale też oszczędza czas, bo nie musimy co chwilę latać na papierosa. Palenie powinno być zakazane w miejscach publicznych, ale to jest temat na oddzielną dyskusję.

To wszystko, co w chwili obecnej przychodzi mi do głowy. Jeśli macie jakieś propozycje codziennych nawyków, które można zmienić z korzyścią dla zdrowia i czasu, proszę o komentarz.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n