Przejdź do głównej zawartości

Darmowa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego tylko dla nowych umów


22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Reguluje ona między innymi sposób ustalania opłat dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego. Przedtem banki mogły dowolnie ustalać opłaty z tego tytułu. Po zmianach wcześniejsza spłata jest darmowa pod warunkiem upłynięcia 3 lat od zaciągnięcia kredytu.

Spekulowano, że zmiany obejmą też starych klientów. Jako że należę do "szczęśliwców", którzy mają w umowie zapisane sztywne zasady wcześniejszej spłaty (maksymalnie 10% kapitału rocznie - Bank Pekao SA), spodziewałem się, że zmiany obejmą też starych klientów. Zarówno komentarze w internecie, jak i doradca w banku napawali optymizmem. Zadzwoniłem więc pod koniec lipca do banku i okazało się, że jednak nici z tego - korzystne zasady obowiązują tylko nowych klientów.

Szkoda. Nie rozumiem, czemu banki nie chcą pozwolić na bezprowizyjną wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, skoro sporo klientów ma jeszcze marże sprzed wprowadzenia podatku bankowego, o 0,4-0,5 p.p. niższe od obecnych. Chciałem mieć szybciej kredyt z głowy, a tak poczekamy jeszcze 5 lat.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n