Darmowa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego tylko dla nowych umów


22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Reguluje ona między innymi sposób ustalania opłat dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego. Przedtem banki mogły dowolnie ustalać opłaty z tego tytułu. Po zmianach wcześniejsza spłata jest darmowa pod warunkiem upłynięcia 3 lat od zaciągnięcia kredytu.

Spekulowano, że zmiany obejmą też starych klientów. Jako że należę do "szczęśliwców", którzy mają w umowie zapisane sztywne zasady wcześniejszej spłaty (maksymalnie 10% kapitału rocznie - Bank Pekao SA), spodziewałem się, że zmiany obejmą też starych klientów. Zarówno komentarze w internecie, jak i doradca w banku napawali optymizmem. Zadzwoniłem więc pod koniec lipca do banku i okazało się, że jednak nici z tego - korzystne zasady obowiązują tylko nowych klientów.

Szkoda. Nie rozumiem, czemu banki nie chcą pozwolić na bezprowizyjną wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, skoro sporo klientów ma jeszcze marże sprzed wprowadzenia podatku bankowego, o 0,4-0,5 p.p. niższe od obecnych. Chciałem mieć szybciej kredyt z głowy, a tak poczekamy jeszcze 5 lat.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll