Madera

Madera - portugalska wyspa znajdująca się na Oceanie Atlantyckim, na północ od hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Ojczyzna "Kristianu Ronaldu", miejsce podróży tak znanych osób, jak Winston Churchil, Ernest Hemingway, Józef Piłsudski, Jan Paweł II (jako jedyny dotąd papież) czy Ryszard Petru.

Madera zwana jest wyspą wiecznej wiosny. Średnia temperatura w styczniu to 16 stopni Celsjusza, czyli tak jak w Warszawie w czerwcu. Natomiast najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura wynosi 23 stopni (w Warszawie 18 stopni). Oczywiście, amplituda temperatur jest dużo niższa niż w Polsce. Podczas mojego pobytu w lipcu ubiegłego roku maksymalna temperatura w dzień wynosiła 25-26 stopni, a w nocy nie spadała poniżej 20 stopni. Klimat idealnie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i w tym właśnie celu warto udać się na portugalską wyspę.

Na Maderę nie latają tanie linie lotnicze z Polski. Dlatego polecam wybrać się tam za pośrednictwem biura podróży lub wykupić lot czarterowy. O ile uda się bezpiecznie wylądować, gdyż często lądowania samolotem na Maderze wyglądają tak:


Nam udało się za drugim razem ;)

Myślę, że nie ma sensu więcej rozpisywać się o przyrodzie i atrakcjach Madery, gdyż internetowe przewodniki podróżnicze robią to lepiej. Jeszcze tylko kilka zdjęć na zachętę:


Podsumowując, Madera zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Piękne widoki, przyjemne temperatury, góry, lasy, brak komarów... Długo by wymieniać wszystkie zalety tej małej, lecz zróżnicowanej wyspy. Eu recomendo.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll