Prawda


Prawda leży tam, gdzie leży. Nie pośrodku. Jeśli dla jednego metr to 100 cm, a dla drugiego 10 cm, nie oznacza to, że 1 metr = 55 cm.

Prawda musi być obiektywna, poparta obiektywnymi dowodami. Prawda tworzy postęp, czyli coraz lepsze poznawanie świata. Postęp jest lekarstwem na większość dzisiejszych bolączek. Kto hamuje postęp oparty na prawdzie, pośrednio zabija osoby chorujące na raka i odwleka w czasie znalezienie rozwiązania tych problemów.

Dzięki ciągłemu poszukiwaniu prawdy świat idzie do przodu. Tysiąc lat średniowiecznych religijnych zabobonów przyczyniło się do tego, że ludzie jeszcze nie skolonizowali Marsa, a przeciętny człowiek nie żyje ponad 100 lat.

Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej - R. Dawkins.

Religie, propaganda, manipulacje, marketing, fake newsy... to tylko niektóre przykłady branż na skalę masową, gdzie ludzie nawet przez całe życie zawodowo zajmują się mijaniem się z prawdą. Kłamstwo otacza nas na każdym kroku, a im bardziej rozwinięta jet demokracja, a więc im więcej wolności słowa, tym tego kłamstwa jest mniej. A wolność słowa to między innymi prawo do konstruktywnej krytyki.

Krytycyzm otaczającej rzeczywistości jest niezwykle potrzebny, aby bronić prawdy. Ludzie jednak boją się krytykować silniejszych od siebie. Strach zabiera im poczucie komfortu, (złudnego) bezpieczeństwa. Chcą zachować status quo, tym samym godzą się na coraz większe ograniczanie wolności.

Jeżeli boisz się głosić prawdę – już jesteś niewolnikiem - H. Pająk.

Chciałbym wierzyć, że prawda zawsze zwycięża, ale jest to naiwne. Trzeba o nią walczyć na każdym kroku. Egoiści, ignoranci nie liczą się z prawdą, za cenę swoich korzyści chcą ją zniekształcić lub zniszczyć. Niektórzy z uśmiechem na twarzy, wmawiając, że wszystko robią dla Twojego dobra. Powiedzą, że podwyżka podatków jest dobra, a zmiany na gorsze przedstawią jako sukces.

Ale od tego jest rozum, by odrzucać te kłamstwa i bronić prawdy. Rozum jest tym, co odróżnia ludzi od zwierząt. Cogito ergo sum.

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll