Czy warto brać kredyty?


Mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe, co przekłada się na niskie oprocentowanie wszelkich kredytów czy pożyczek. Stąd nasuwa się oczywiste pytanie: czy warto  się zadłużać?

Niskie stopy procentowe nie zmieniają podstawowych reguł finansowych, jakimi należy się kierować. Jeśli nie prowadzisz biznesu, szeroko omijaj kredyty i pożyczki. Nie stać Cię na kupno nowego telewizora za gotówkę - nie kupuj. Stać Cię, ale chcesz skorzystać z rat 0% - daj spokój, gra nie jest warta świeczki, gdyż korzyści finansowe są mizerne. Lepiej zapłacić gotówką i mieć "z głowy". 

Oczywiście, są wyjątki. 

Po pierwsze, kredyt mieszkaniowy często jest koniecznością, gdyż trudno wyobrazić sobie uzbieranie całej kwoty na zakup mieszkania. Jednak tu też nie można przesadzić i zadłużać się pod limit zdolności kredytowej.

Po drugie, kredyt "inwestycyjny", na opłatę studiów czy kursów. Warto jednak podejść do sprawy uważnie i skorzystać w pierwszej kolejności np. z pożyczeania od rodziny, kredytu studenckiego, a dopiero przy braku innych możliwości iść do banku po wyzej oprogramowane pożyczki.

Warto pamiętać, że tanie kredyty mogą się zaraz skończyć i jeśli kredyt jest na zmienną stopę procentową, jego rata w przyszłości wzrośnie wraz z podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Alior Sync - opinia

Blogroll